Güncel

Kereviz Sapı ve Kereviz Sapı Detoksu

Kereviz Sapı

Kereviz Sapı Detoksu

Kereviz suyu yeşil smoothieler, matcha latte ve benzerleriyle rekabet eder, çünkü sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici ve toksinlerden arındırıcı özelliklere de sahiptir. Kereviz sapı, faydalarının yanı sıra antioksidan bir besindir. Kereviz sapı detoksu tarifimizi aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Kereviz Sapı Nedir? 

Sap kereviz veya çubuk kereviz olarak da bilinen kereviz sapı, yuvarlak akrabası kereviz gibi, Umbelliferae (Maydanozgiller) ailesine aittir. Çok yıllık bir bitki olan kereviz sapları yaklaşık 40 santimetreye kadar büyür ve birçok etli yaprak sapından oluşur. Yapraklar kereviz gibi görünür ve hafif tüylüdür. Maydanoz, havuç ve yaban havucu ile aynı bitki ailesine aittir. Lezzetli, etli yaprak sapları, çeşitliliğe bağlı olarak açık yeşil, koyu yeşil veya sarımsı renktedir. Kereviz gibi, kereviz sapları da soğanlı bir kök oluşturur, ancak bu kök, sapları kadar çok uzamaz.

Kereviz Sapı Faydaları

Kerevizin iyileştirici faydaları hakkında pek çok araştırma ve fikir birliği var ama her zaman olduğu gibi, lütfen kendi araştırmanızı yapın ve kendiniz karar verin. Her zaman deneyebilir ve nasıl hissettiğinizi görebilirsiniz.

 

 • Kereviz sapı suyu, güçlü antioksidanlar ve kanserle savaşan bileşikler içerir. Kereviz sapı, kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilen apigenin adı verilen bir flavonoid içerir. Kerevizdeki poliasetilenler, bağışıklığı artırırken toksisiteyi azaltmaya ve mutasyona uğramış hücrelerin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olan kemo-koruyucu bileşikler içerir.
 • Kereviz sapı suyu, gıdaları daha hızlı ve daha verimli sindirmemize yardımcı olan hidroklorik asidi geri yükleyerek bağırsağı iyileştirir ve harekete geçirir. Kereviz sapı suyu, yiyeceklerin, özellikle de proteinin parçalanmasına yardımcı olmak için gerekli olan mide asidini yükseltmeye yardımcı olur. Özellikle yüksek proteinli diyet yapanlar için iyidir. Mide asidimiz düşükse, vücut bu gıdayı sindirmek için daha fazla kaynak kullanmak zorunda kalır ve genellikle bizi yorgun ve uyuşuk hissettirir. Kereviz sapı suyu, ülserleri ve asit geri akışını iyileştirmek ve önlemek için mide astarında ihtiyaç duyulan tükenmiş mide mukus seviyelerini önemli ölçüde yenileme yeteneğine sahiptir.
 • Kereviz sapı suyu kolesterolü düşürür. Kereviz, lipid düşürücü etkiye sahip olduğu ve kan dolaşımındaki kötü kolesterolü (LDL) azalttığı bildirilen 3-n-butylphthalide (BuPh) adlı bir bileşik içerir.
 • Kereviz sapı suyu, doğal bir iltihap önleyicidir. Kronik eklem ağrısı, gut ve romatoid artriti azaltan poliasetilen içerir. Sadece vücudu yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleriyle sinirleri yatıştırdığı da bilinmektedir.
 • Kereviz sapı suyu, tansiyonu düşürür. Araştırmalar kerevizin düz kas gevşetici olarak hareket ederek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu, hücrelerdeki kalsiyum ve potasyum akışını iyileştirdiğini ve kan damarlarının daha kolay genişlemesini ve büzülmesini sağladığını gösteriyor.
 • Kereviz sapı suyu karaciğere yardımcı olur. Kereviz sapı suyu, enzim üretimini artırarak karaciğer fonksiyonunu iyileştirir. Araştırmalar kerevizin karaciğerdeki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kerevizdeki besinler karaciğeri korur ve aslında karaciğerin yağları ve toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan enzimler üretmesine yardımcı olur.
 • Kereviz sapı suyu, kanın pıhtılaşmasını engelleyebilen kumarinler içerir. Kumarinlerin antiinflamatuar, antikonvülsan ve sakinleştirici etkileri vardır.
 • Kereviz sapı suyu, bağırsaklardaki dolaşımı artırarak, bağırsakların sağlıklı çalışmasını ve hareket etmesini sağlayarak sindirimi iyileştirir. Kabızlık, şişkinlik ve su tutulmasına iyi gelir, nazik, hafif, doğal bir müshil ve idrar söktürücü görevi görür.
 • Kereviz sapı suyu glikoz seviyelerini düşürür. Araştırmalar, kerevizde bulunan bileşiklerin, insülinde herhangi bir artış olmadan glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 • Kereviz sapı suyu alkalileştiricidir. Kereviz yiyebileceğiniz en alkali gıdalardan biridir! Araştırmalar, alkali bir diyetin yaşamı uzattığını ve kronik hastalıkları önlediğini gösteriyor.
 • Kereviz sapı suyu oldukça besleyicidir. Kereviz folat, potasyum, B6 vitamini, K vitamini ve C vitamini gibi temel mineraller ve vitaminlerle yüklüdür. Cilt için bir kokteyl. Kerevizdeki luteolin cildi içeriden korur ve UV kaynaklı hasarı önler. Kerevizin cilt iyileştirici özellikleri, sedef hastalığı ve akne gibi cilt rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olabilir.

Kereviz Sapı Suyu Detoksu Nasıl Yapılır?

Gün sabah başlar ve metabolizma da öyle. Kereviz suyunun içilmesi metabolizmayı ve sindirimi uyarır. Kereviz suyu yaklaşık %94 oranında su içerir ve böylece vücudu canlandırır. Su, vitaminler ve minerallerin birleşimi size gerçek bir enerji artışı sağlar. Bu sebeple kereviz suyunu sabahları aç karnına içmeniz önerilir. Bundan sonra, kahvaltıya kadar yaklaşık 15-30 dakika beklemelisiniz.

Kereviz Sapı Detoksu

Kereviz Sapı Detoksu

Kereviz Sapı Detoksu Tarifi

Kereviz suyunu evde kolayca kendiniz yapabilirsiniz. Yaklaşık 350 mililitre meyve suyu porsiyonu elde etmek için ihtiyacınız olan: 

 

 • 1 demet organik kereviz sapı kullanın, saplarını ayırmak için tabanını kesin. 
 • Kalıntıları gidermek için temiz suda yıkayın. 
 • Blender ya da katı meyve sıkacağı veya süzgeç ya da filtre bezi (bir meyve sıkacağınız yoksa, püreyi yaptıktan sonra katıları süzmek için)
 • 100 ml su (İsteğe bağlı)
 • Kerevizi katı meyve sıkacağınızla sıkıp suyunu elde edin. 
 • Hemen için. 
 • 2 güne (iki demet) yetecek kadar yapıp ağzı kapalı bir cam kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. 

 

Arzu ederseniz, saf kereviz suyunu diğer mevsim sebzeleri veya meyveleri ile rafine edebilirsiniz. Sadece en sevdiğiniz şeyi deneyin. Limon, havuç, elma ya da pancar kökü ile alternatif bir tat deneyimleyebilirsiniz. Medikal kullanımda sadece %100 kereviz kullanın. Başka bir şey eklemeyin.

 

Kereviz sapı ile ne yapılır?

Detoks uygulamanın dışında harika kremalı bir kereviz sapı çorbası yapabilir, baharatlı peynir sosuyla pişirilen, çabuk ve kolay bir şekilde hazırlanan fırınlanmış kereviz çubukları hazırlayabilir ya da belki de pasta şeklinde klasik katmanlı salata ile sofranıza renk katmak isteyebilirsiniz. 

Kereviz sapı suyu nasıl yapılır?

Kereviz saplarını temizleyin ve yaklaşık 2 santimetre büyüklüğünde parçalar halinde kesin. Bir meyve sıkacağı ile çalışıyorsanız, parçalar daha uzun kalabilir (modele bağlı olarak). Kerevizleri (ve isteğe bağlı diğer malzemeleri) oldukça akıcı olana kadar yüksek devirde blenderdan geçirin. Nasıl hissettiğinize bağlı olarak, yaklaşık 100 mililitre su ekleyebilirsiniz. El blenderi ile çalışırken de aynı şeyi yapabilirsiniz. Bir katı meyve sıkacağınız varsa, bunu ve sonraki adımı atlayın. Saf suyu elde etmek için püre haline getirilmiş kerevizi bir filtre bezi veya süzgeçten süzün. Taze kereviz suyunu hemen içmek en iyisidir. Hemen için. 

Kereviz sapı kilo verdirir mi?

İyi haber! Evet, kalorisi ve yağı düşük olan kereviz suyu kilo vermenize yardımcı olabilir. Lif ayrıca midenizi doldurur ve ani acıkmaları önleyebilir.

Bloga git