Sebze & Meyve

Kestane nasıl pişirilir? Kestane çeşitleri ve fiyatları nedir?

Bozdağ Şekerci Kestanesi

KESTANE HAKKINDA İÇERİK TABLOSU

Kestane nedir? Nerden gelir?

Kestane ağacının meyve vermesi sonucu oluşan ve ağızlarda inanılmaz bir tat oluşturan kestane, ülkemizde en çok tüketilen gıdalar arasında yer alıyor. Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmezi olan kestanenin faydaları saymakla bitmiyor. Kestaneler pek çok farklı şekilde tüketilebilir. İlk olarak kestaneleri normal bir şekilde dilerseniz sobada dilerseniz tavada yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kestane reçeli ve kestane şekeri olarak da tüketilmektedir. Kestane şekeri fiyat bakımından normal kestanelere göre biraz daha fazladır.

Giresun Kestane Balı 850 Gr.

Kestaneleri pek çok kişi kuru meyve sınıfında değerlendirir. Kestaneler yemişlerle kıyaslandığı zaman çok daha az yağ oranına sahiptir. Kestaneler lif ve potasyum bakımından oldukça zengin gıdalardır. Kişinin günlük alması gereken lif ve potasyumlar kestanelerde bulunur. Aynı zamanda B2 ve E vitamini de kestanelerde bulunur. Kestaneler sindirim sistemini düzenler ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Düzenli kestane tüketerek enerjinizi arttırabilir ve hastalığa yakalanma riskinizi ciddi ölçüde azaltabilirsiniz. Aynı zamanda kestaneler kilonuzu koruyarak kemik yapınızı güçlendirir.

Bozdağ Şekerci Kestanesi 1 Kg.

Kestane Nasıl Pişirilir?

Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan kestanenin çok sayıda pişirilme yöntemi vardır. Dilediğiniz kestane tarifi metodunu kullanın ancak çizik atmayı unutmayın. Aksi takdirde çizik atılmadan pişirilen kestaneler bir bomba edasıyla patlamaktadır. En çok merak edilen konulardan biri de fırında kestane nasıl pişirilir konusudur.

Fırında Kestane Pişirmek

Kestane fırında nasıl pişirilir sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Kestanelerinizi iyi bir şekilde yıkadıktan sonra her birini tek tek çizmelisiniz. Çizme işlemi zorlayıcı olabileceği için sırf bu işlem için satılan çok sayıda ev aletlerinden birini satın alabilirsiniz. Fırında kestane nasıl yapılır sorusunun bir diğer adımında ise çizilen kestaneler fırın tepsisine koyulur ve 20 dakika boyunca pişirilir. Fırın sıcaklığı 170 ile 205 derece arasında olmalıdır. Fırında kestane tarifi görüldüğü gibi oldukça kolaydır.

Tavada Kestane Pişirmek

Teflon tavada kestane pişirmeden önce ilk olarak kestanelerinizi güzel bir şekilde yıkayıp çizik atmalısınız. Çizilen kestaneleri su dolu bir kapta iki saat bekletmelisiniz. Ya da beklemek istemiyorsanız kestanelerinizi tavaya koyduktan sonra üzerine bir çay bardağı su dökerek pişirebilirsiniz.

Suda Kestane Pişirmek

Suda kestane pişirmenin en önemli avantajı, kestanelerin kurumasını engellemesidir. Bu sayede pişirmiş olduğunuz kestaneleri dilediğiniz zaman aynı yumuşaklıkta yiyebilirsiniz. Kestaneler çizildikten sonra bir kap içindeki su içerisinde 2 saat dinlendirilmelidir. Su çekildikten sonra kestanelerinizi pişirerek afiyetle yiyebilirsiniz. Suda kestane nasıl pişirilir sorusunun da böylelikle yanıtını vermiş olduk.

Kestane Nasıl Çizilir?

Kestane çizme işlemi son derece önemli bir adımdır. Bu adım atlanarak pişirilen kestaneler patlar ve hem size hem de çevrenize zarar verir. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için pişireceğiniz tüm kestaneleri bir bıçakla enlemesine ya da boylamasına uzunca çizmeniz yeterli gelecektir. Bu işlemden sonra kestanelerinizi dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz.

Kestane Fiyatı

Kestane fiyatına etki eden pek çok unsur yer almaktadır. Kestanenin boyutu, tazeliği gibi etkenler kestane fiyatına doğrudan etki eder. Piyasada 40-50 liraya kadar satılan kestanelerin boyutu çok küçüktür ve genelde bu rakama satılan kestaneler taze olmaz. Kestane satış fiyatı ortalama 70 liradır. Hem lezzetli hem de sağlıklı kestane yemek için en iyi kestaneleri en güvendiğiniz yerlerden satın almalısınız.

Kestane Kilosu

Kestane kilo fiyatı değişiklik göstermekle birlikte ortalama iyi ve taze kestanelerin kilo fiyatı 65 ile 70 lira arasında değişiklik gösterir. Elbette daha alt rakamlara da kestane bulabilirsiniz ancak lezzet bakımından çok ciddi hayal kırıklığına uğrayacağınız aşikardır.

Kestane Yapımı

Kestane pişirme son derece basit bir işlemdir. Kestaneler daha çok tavada ya da fırında yapılarak tüketilir. İlk olarak satın almış olduğunuz kestaneleri yıkamalısınız. Daha sonra yıkadığınız kestanelerin her birini enlemesine ya da boylamasına uzunca çizmelisiniz. Bu sayede kestanelerinizin patlamasını engellemiş olursunuz.

Çizmiş olduğunuz kestaneleri fırında 170 ile 205 derece arasında pişirebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Erfelek Kestanesi Satın Al

Kestanelerin diyarı olarak bilinen Erfelek kestanesi oldukça meşhur ve kaliteli kestanelerdir. Sizlerde güvenli bir şekilde Erfelek kestanesi satın almak için hemen siparişinizi verebilirsiniz. Erfelek ile beraber Sinop kestanesi de en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor.

Kestane Sipariş

Kestane siparişleriniz için 7/24 bizlerle iletişime geçebilir ve dilediğiniz kadar kestane satın alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz siparişler hemen işleme alınır ve hızlı bir şekilde kargoya verilerek tarafınıza ulaşması sağlanır.

Kestane Şekeri

Kestaneden elde edilen bir diğer güzel gıda ise Bursa kestane şekeridir. Kestane şekerleri oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. Bu bakımdan düzenli bir şekilde tüketilmesi son derece önemlidir. Kestaneden yapılan kestane şekerinin fiyatı ise çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Kullanılan malzemelerin kaliteli olması, kestanelerin kaliteli olması gibi çok sayıda kriter fiyata etki eder. Kardelen kestane şekeri de en çok tercih edilenler arasında yer alır.

 

Bloga git